Inline brusle a typy ložisek

Ložiska jsou jednou z nejdůležitějších částí bruslí. Mají výrazný vliv na kvalitu a rychlost jízdy. Kvalitnější ložiska udržují kolečka v chodu s menším třením a pro vás znamenají menší námahu.

Kvalitu ložisek posuzuje a zkoumá normalizační komise ložisek v USA Annular Bearing Engineering Committee. Z tohoto názvu plyne označení ložisek ABEC, které dnes používá většina výrobců in-linových bruslí.

Co nám vlastně norma ABEC udává?

Norma ABEC nám udává pouze přesnost výroby ložisek. Už nám ovšem neříká, jak je to s použitým materiálem a hladkostí povrchu ložiska. Všeobecně rozšířená představa, že čím vyšší ABEC tím kvalitnější ložisko, ale neplatí vždy! Lehce se tedy můžete setkat s tím, že značková ložiska třídy 5 „pojedou“ mnohem lépe než třída 9 na bruslích z hypermarketu. 

U některých značek se můžeme setkat také s ložisky SKF, ILQ či SG (typické pro firmu Rollerblade). Podobná označení ložisek znamenají rozšíření posuzovaných parametrů kromě kulatosti podle normy ABEC navíc o další informace, jako je mazivo, materiál nebo povrch ložisek. Pro snadnou orientaci můžete použít jednoduché pravidlo - ložiska SG7 jsou minimálně stejně kvalitní jako ložiska normy ABEC 7.

Jaká ložiska tedy zvolit?

Ač to možná výše nevypadá, je to velmi snadné. U značkových výrobců bruslí je třída ložiska směrodatným ukazatelem - čím je třída vyšší, tím brusle lépe pojedou. V nejlevnějších bruslích naleznete ložiska ABEC 3 či ABEC 5. Nejrozšířenější jsou v dnešní době ložiska ABEC 7. Pro fanoušky sportovní a rychlé jízdy jsou potom určená nejkvalitnější ložiska nesoucí označení ABEC 9.

Při nákupu bruslí si můžete udělat jednoduchý test ložisek - vezměte brusle do ruky a roztočte kolečka. Kvalitní ložiska by měla poznáte podle následujících vlastností: 

  • Doba točení všech koleček je podobná
  • Kolečka mají plynulý dojezd (pozor na cukání!)
  • Absolutně tichý chod

Pokud si kupujete samotná nová ložiska, doporučujeme řídit se už osvědčenou značkou, cenou a popřípadě radou někoho, kdo má s podobnými ložisky zkušenosti, a až v druhé řadě vybírat podle třídy ABEC.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení