V dnešní době jsou in-line kolečka vyráběna z litého polyuretanu. Postup je takový, že se do formy nalévá plast, který tuhne do přesně požadovaného tvaru. Tato technologie zajišťuje vysokou kvalitu a komfort při jízdě. Kolečka mají skvělé jízdní vlastnosti, optimální tvrdost a skvěle absorbují nerovnosti.
U koleček je třeba dbát hlavně dva rozhodující parametry - rozměry a tvrdost.
Rozměry kolečka
Rozměry koleček jsou udávány v milimetrech (mm), např. 82/24. První - větší rozměr vždy udává průměr kolečka, druhý - menší rozměr označuje šířku kolečka.
Obecně platí, že čím větší kolečka na bruslích máte, tím rychlejší jízdu můžete očekávat. Menší kolečka jsou naopak pomalejší, ale brusle jsou s nimi lépe ovladatelné. Velikost koleček je třeba vybírat s ohledem na pokročilost bruslaře.
V současné době se ustálilo asi následující doporučení:
Pokročilost
|
Velikost koleček
|
Začátečníci a bruslaři vyžadující dobrou manévrovatelnost | 78-80 mm |
Mírně a středně pokročilí bruslaři | 82-84 mm |
Zkušení bruslaři a jezdci preferující rychlou jízdu | 90 a více mm |
Jednoznačným trendem poslední doby nejsou co největší kolečka, ale spousta bruslařů přichází na to, že i s 84 mm kolečky se dá jet rychle a navíc bruslař neztratí ovladatelnost, která je hlavně ve vyšších rychlostech tolik důležitá.
Tvrdost kolečka (hardness)
Tvrdost je u koleček označována číselným údajem s A na konci, např. 80A. U některých hokejových modelů najdete také označení typu Soft (76A), X-Soft (74A). Obecně platí, že čím větší číslo, tím tvrdší kolečko.
Tvrdá kolečka jsou rychlejší, ale méně pohodlná na nerovném povrchu, hůře absorbují nerovnosti, ale naopak se pomaleji opotřebovávají.
Měkká kolečka jsou pomalejší, ale pohodlnější. Musíte u nich také počítat s rychlejším opotřebováním, obzvláště na méně kvalitním povrchu.
U tvrdosti doporučujeme dělení podle jednoduchého modelu:
- měkčí kolečka (78A – 82A) spíše začínající - mírně pokročilí bruslaři
- tvrdší kolečka (82A a více) mírně pokročilí bruslaři - profesionálové
Výměna koleček
Nezapomeňte na pravidelnou výměnu pořadí koleček na brusli tak, aby se opotřebovala ze všech stran stejně a vydržela vám co nejdéle.
Obecné rady na závěr
Především u intenzivněji využívaných bruslí nepodceňujte údržbu – dotahování koleček, čištění a mazání ložisek a jejich včasnou výměnu. Hodně to ovlivní kvalitu vaší jízdy.
Podle toho, na jaký styl jízdy jste zvyklí, je nutno zvolit také správná kolečka. Z předchozích odstavců vyplývají jednoduché obecné závěry:
- Čím je kolečko větší a tvrdší, tím rychlejší jízdu můžete očekávat, na úkor obtížnější ovladatelnosti brusle a vyšší citlivosti na nerovnost terénu.
- Menší kolečko naopak napomáhá lepší ovladatelnosti brusle a nižší tvrdost kolečka zaručuje menší citlivost na terénní nerovnosti a nižší přenášení vibrací, musíte však počítat s pomalejší jízdou.