Základní rozdělení lyží

Základní rozdělení lyží :

ALLMOUNTAIN 

Jsou to lyže, které jsou určené pro lyžování univerzální podmínkách . Jejich šířka bývá asi 75 až 90 milimetrů . Jsou to univerzálky, které nejlépe  vyhovují podmínkám na našich sjezdovkách a jsou vhodné na upravený i neupravený terén.

Pro koho jsou tyto lyže určeny ?  Cílová skupina je opravdu velmi široká. Podle šířky a typů si mezi nimi vybere mírně pokročilý lyžař i expert. 

SLALOMKY

Tyto lyže jsou určeny zejména pro krátký oblouk jsou vhodné i pro podmínky které panují na českých horách. Jejich obvyklá šířka se pohybuje mezi 66 až 67 milimetry . Někdy se můžeme setkat i s modely které mají až 70 milimetrů a také rádiusy 11 až 13 metrů. 

Proč si koupit tyto lyže ? Jsou to opravdu kvalitní a sportovní lyže, hodně točivé, dobře vypadají a protože jsou kratší tak jsou i dobře skladné. Jde o specifické lyže, nejsou tak univerzální jako jiné modely a jsou určené hlavně pro kratší oblou, zaměřené hlavně na jízdu. Nejsou vhodné na jízdu hlubokém a rozbředlém sněhu.  Využije je nejlépe expert nebo středně pokročilý lyžaře, který se pohybuje zejména po upravených sjezdovkách.

RACE CARVER

jsou lyže které jsou určené zejména pro rychlou jízdu v dlouhém oblouku. Tato sportovní lyže se dnes prodává i v šířkách přes 70 milimetrů.  Nejdelší modely mají rádius až 19 metrů. Nejvíce  se prodávají hlavně ty které mají rádius asi 16 až 17 metrů. Pokud jsou tyto lyže kratší tak mají rádius dokonce jenom 14 metrů . Čím budete lepší lyžař tím lépe oceníte jejích vlastnosti. Pokud se považujete za opravdu dobrého lyžaře,  tak se nebojte koupit si lyže stejné délky jako je  výška vaší postavy. Jsou to poměrně univerzální lyže pro vyšší rychlosti. Tyto lyže nejsou tak vhodné do neupraveného terénu jsou určeny pro velmi dobré a že dobré lyžaře pohybující se na upravených lyžařských „dálnicích”.
 

REKREAČNÍ LYŽE

jsou to vesměs modely které bychom mohli zařadit také mezi ALLROUND. Jsou to levnější a snadno ovladatelné modely mezi kterými ale můžete najít i velmi dobré kusy Mají šířku mezi 63 až 73 milimetrů a malé rádiusy, aby byly výborně točivé. Jejich společným znakem je zejména příznivá cena tolerantnost vůči lyžaři a nenáročnost. Něteré z těchto lyží nemusí být pro těžší lyžaře dostatečně tvrdé některé mají i omezenou životností. Ocení je zejména nenároční lyžaři.

DÁMSKÉ LYŽE

Kategorie dámské lyže je dosti specifická.  Tyto lyže se vyrábějí zejména v designu pro ženy ale můžete mezi nimi najít jak rekreační lyže, tak lyže pro obří slalom , slalomky nebo třeba race carvové dámské lyže. 

DĚTSKÉ LYŽE 

v této kategorii naleznete modely pro naše nejmenší lyžaře. Jsou to zejména ty,  které nejsou náročné na vedení, jsou měkčí a dobře točivé. Všechny modely jsou opatřeny bezpečnostním vázáním a vyrábí se v mnoha barevných variantách. Samozřejmě, že i mezi dětskými lyžemi najdete modely, které jsou vhodné pro pokročilé malé špunty. Můžete si tak koupit dětskou slalomku nebo obřačku . Ale 90 %  lyží v této kategorii je  určeno pro začátečníky a mírně pokročilé. Z kategorie juniorské lyže si často vybere svůj model i žena menší postavy je třeba však dávat pozor na uváděné váhové parametry lyží a vázání.

KRÁTKÉ LYŽE

 Kategorie krátké lyže, takzvané kraťasy, blade, big footy atd.  Původně se dělaly zejména délka kolem jednoho metru dnes už se dělají jako 120 až 130 centimetrů dlouhé modely a jsou určeny zejména pro výuku nebo pro bezstarostné blbnutí na svahu.
Tyto lyže mají většinou univerzální pružinové vázání jako například modely Sporten marvin a díky tomu že jsi mě může půjčovat více lyžařů bez nutnosti nastavování vázání . Toto vázání je uzpůsobeno pro klasické lyžařské boty přeskáče až do velikosti 46.

ZÁVODNÍ LYŽE

super modely určené zejména pro experty závodníky kteří se zabývají lyžováním na vrcholové úrovni jsou zaměřeny zejména na výkonnost, dobré držení na ledu. Jsou vhodné zejména za delší oblouk vysoké rychlosti jsou ale velice náročné na ovládání a ne každý je utáhne.  Vyžadují příslušnou techniku a na našich tratích kde se motá mnoho lyžařů je takřka nevyužijete. Proto je u uvádíme jenom okrajově a v naší nabídce najdete pouze některé výprodejové typy za zvýhodněnou cenu

SKIALPY

lyže to jsou modely které jsou určené pro druh alpské turistiky kdy kombinujete výstup po vlastní trase zejména neupraveným panenským terénem. Některé typy vypadají jako plnohodnotné sjezdovky ale u techto lyží se klade důraz zejména na jejich hmotnost a další vlastnosti. Kromě techniky jízdy v hlubokém sněhu pro jejich plné využití potřebujete další doprovodné vybavení jako jsou například tulení pásy pro stoupání svahem, skialpinistické vázání, boty a skialpinistické hole.