Inline brusle a jeji základní rozdělení

 Fitness brusle

- nejrozšířenejší typ. Primárně určené na rekreační a sportovní bruslení na cyklostezkách.

Fitness brusle dělíme:

a) rekreační fitness brusle (vhodné pro začátečníky) : velikost koleček 80-84 mm, nízká rychlost, dobrá obratnost, plastový nebo hliníkový rám, ložiska nejčastěji ABEC/ILQ/SG 5 nebo 7.

b) sportovní fitness brusle (vhodné pro rychlejší jízdu a pokročilejší bruslaře): velikost koleček 90-100 mm, vyšší rychlost, horší obratnost, vyšší těžiště, rám ze slitiny hliníku, ložiska nejčastěji ABEC/ILQ/SG 7 nebo 9.

Typické vlastnosti a parametry: textilní měkká bota, vyšší komín, velikost koleček 80-100 mm, často nýtovaný rám do skeletu boty (v některých případech šroubovaný), často nižší tvrdost koleček (především u rekreačních modelů), vždy mají brzdu.

Výhody: pohodlí, váha, odvětrání (dle typu), snadná dostupnost, široký výběr.
Nevýhody (dle typu): měkká bota, horší přenos energie do odrazu, pomalejší odezva, uživatelská kvalita podvozku a koleček.

Značkyexistuje mnoho značek zabývající se výrobou fitness bruslí. Mezi ty největší a nejznámější v současnosti patří K2 (USA)Powerslide (Německo) a Rollerblade (USA). Nejrozšířenější českou značkou je Tempish. Výrobců bruslí je samozřejmě více, z těch známějších například Roces (Itálie) nebo Fila (Itálie). Existuje také celá řada výrobců, kteří se specializují na konkrétní bruslařské disciplíny například USD (aggressive), Seba (freeskate), Vanilla (speed) atd. Brusle vyrábějí také dceřinné značky velkých výrobců specializující se na konkrétní portfólio modelů např. Playlife, USD, Doop (Powerslide), Bladerunner (Rollerblade) apod.

2. Freestyle brusle

- primárně určené na trikovou jízdu (taneční kreace, skoky, jízda pozadu, triková jízda, slalom, free jump apod.). Typickými vlastnostmi jsou tuhý skelet, krátký a pevný rám a menší kolečka.

Freestyle brusle dělíme:

a) Freeskate/urban (jízda městem, skoky, sjíždění schodů, jízda pozadu, překonávání překážek)

b) Freestyle/slalom (taneční kreace, slalom)

Typické vlastnosti a parametry: pevná bota - plastový kompozit/skelné vlákno/karbon, velikost koleček 76-84 mm, krátký tuhý rám šroubovaný do boty s možností nastavení pozice, vyšší komín s tužší flex, u nejvyšších modelů možnost tepelného dotvarování skeletu, vždy bez brzdy.

Výhody: obratnost, opora/odezva/přenos energie, univerzálnost použití, odolnost, akcelerace, vyšší životnost komponentů.
Nevýhody: vyšší váha, horší odvětrání, nižší rychlost, nižší komfort (dle typu).

Použití: freestyle brusle mají široké spektrum použití. Hodí se jak pro začátečníky, tak pro pokročilejší bruslaře. Dají se použít na klasické fitness bruslení na cyklostezce, jízdu městem, trikovou a slalomovou jízdu, ale zvládnou i in-line hokej nebo skatepark a díky pevné botě se hodí i na simulaci hokejového bruslení (přešlapování, sprint, jízda pozadu apod.). Díky své pevnosti, opoře a menším kolečkům mohou dobře posloužit začátečníkům jako vstupní model bruslí. Nevýhodou může být absence brzdy a vyšší pořizovací cena.

    

3. Aggressive brusle

- těžší bytelné brusle určené na skoky, jízdu po zábradlí, rampy, skateparky apod.

Typické vlastnosti a parametry: pevná a těžká bota - plastový kompozit/skelné vlákno/karbon, slideovací podložka pod botou (soul), krátký kompozitový/plastový rám, velice malá kolečka nejčastěji v rozsahu 55-60 mm, vysoký komín, mezera na rámu mezi kolečky umožnující jízdu po hranách překážek a zábradlí, vždy bez brzdy.

Výhody: odolnost, tlumení, stabilita.
Nevýhody: rychlost, váha, odvětrání.

Powerblading brusle: jedná se o samostatnou kategorii tvořící hybrid mezi freeskate a aggressive bruslemi. Jde v podstatě o aggressive botu, na kterou je přidělán rám na větší kolečka pro rychlejší jízdu, nejčastěji 76 nebo 80 mm (viz druhý obrázek).

        

4. Speed brusle

- nízké tuhé boty osazeny pevným dlouhým rámem a velkými kolečky určené na rychlobruslení a závodění. Vše je podřízeno maximální rychlosti.

Typické vlastnosti a parametry: nízká a tvrdá bota s minimem polstrování - kompozit skelného vlákna/karbon, velikost koleček 100-125 mm, lehký a tuhý šroubovaný rám s možností výměny a nastavení pozice, vyšší tvrdost koleček a vyšší přesnost ložisek, nízká bota bez cuffu (skelet komínu boty), často možnost tepelného dotvarování skeletu, vždy bez brzdy.

Výhody: rychlost, tuhost/přenos energie/odezva, váha, kvalita komponentů.
Nevýhody: komfort, obratnost, nutnost zkušeností, jednostrannost použití.

Počet koleček: standardem u speed bruslí jsou v současnosti 4x 110 mm velká kolečka. U starších modelů se můžete setkat s 5 kolečky v řadě, toto osazení už se dnes používá jen na downhill (rychlá jízda z kopce, kde je potřeba maximální přilnavost nebo in-line alpine slalom, což je simulace slalomového lyžování). V současnosti se začínají prosazovat trojkolečka, která jsou relativní novinkou. Díky osazení 3 koleček je možno dát na brusli kolečka větší, tedy 3x 125 mm (v setupu 4x 125 koleček už by byl příliš dlouhý rám). Výhoda větších koleček je vyšší rychlost a setrvačnost, nevýhodou je vyšší těžiště a s tím i větší nápor na kotník, horší akcelerace a náročnější technické zvládnutí bruslí. Zda-li se prosadí nové provedení 3x 125 mm a nebo se zůstane u klasického 4x 110 mm ukáží následující sezóny. Samozřejmě bude záležet na konkrétní disciplíně speed bruslení.

5. Semi-race brusle

- brusle na pomezí speed a fitness kategorie. Určená pro zdolávání dlouhých tratí a rychlou jízdu. Brusle se středně vysokým komínem, často tužší botou a velkými kolečky.

Typické vlastnosti a parametry: pevná bota - kompozit skelného vlákna/karbon/textil, středně vysoký komín, pevný šroubovaný rám s možností nastavení pozice, veliká kolečka 100-125 mm, v některých případech možnost tepelného dotvarování skeletu, častěji bez brzdy.

Výhody: rychlost, tuhost/přenos energie/odezva, kvalita komponentů, setrvačnost jízdy.
Nevýhody: obratnost, nižší komfort (dle typu), vyšší cena, horší akcelerace.

Tuhost: některé modely semi-race bruslí vycházejí více z fitnessové boty, zachovávají textilní materiál pro vyšší pohodlí za cenu nižší tuhosti a s tím spojeného horšího přenosu energie (viz druhý obrázek K2 Radical), jiné modely se svou tuhostí naopak blíží více speed bruslím a nabízí tak větší oporu (viz první obrázek Powerslide Marathon).

        

 6. Trekové brusle

- brusle, které mají kolečka umístěna ve dvou řadách za sebou. Princip zatáčení vychází ze skateboardového podvozku. Brusle primárně určená na rekreační bruslení, taneční kreace (roller dance, jam skating), případně rollerderby (závodní týmová hra po ovále) nebo trikovou jízdu. Největší popularitu mají v USA.

Typické vlastnosti a parametry: nejčastěji bota typu krasobrusle - PVC/PU/kůže, atypický trekový podvozek fungující na principu skateboardového podvozku (trucku), brzda na špičce boty, odlišný způsob ovládání oproti in-line bruslím, lepší boční a horší předozadní stabilita oproti in-line bruslím.

Výhody: obratnost, odlišný způsob ovládání brusle, stabilita.
Nevýhody: váha, rychlost, komfort, výběr a dostupnost dílů.

Tvar boty: tvar boty se u trekových bruslí liší dle použití. Boty s nízkým kotníkem jsou určené pro pokročilé bruslaře, jam skating nebo roller derby (viz obrázek 3). Vysoká bota je určená pro krasojízdu, rekreační bruslení nebo trikovou jízdu.

          

7. Nordic/off-road/terénní brusle

- brusle s nafukovacími kolečky a dlouhým podvozkem částečně simulující bežecké lyžování. Brusle vhodná mimo cyklostezky a na horší povrchy. Na bruslích se jezdí s holemi podobně jako na běžkách.

Typické vlastnosti a parametry: zpravidla nafukovací kolečka, dlouhý rám, bota použitá z fitness/freeskate bruslí s vyšším komínem, atypická brzda, použití s holemi, odlišný styl bruslení, velikost koleček nad 125 mm.

Výhody: možnost jízdy na různých površích, zapojení paží, simulace běžkařského tréninku.

Nevýhody: váha, rychlost, obratnost, cena.

Kolečkové lyže: samostatnou kategorií jsou kolečkové lyže, jedná se v podstatě o lyžinu/rám na kolečkách, na který se montuje samostatné vázání stejně jako na běžky. Zpravidla se používají jako tréninkové načíní pro běžkaře na letní měsíce (viz obrázek 4).

SUV brusle: jedná se o brusle s nafukovacími kolečky, které jsou na klasickém in-line podvozku (tedy v řadě pod bruslí). Jízdními vlastnostmi jsou blíže k in-line bruslím oproti kolečkovým lyžím. Výhodou je možnost jízdy v různorodém terénu. Nevýhodou je vyšší váha a nižší rychlost oproti klasickým in-line bruslím (viz obrázek 3).

              

 

7. Hokejové in-line brusle

- klasické kanady postavené na in-line podovozku. Brusle mají často různě veliká kolečka (rockering), aby simulovaly vlastnosti ledních bruslí. Primárně určená na in-line hokej, použitelná i na fitness.

Hokejové in-line brusle dělíme:

a) Indoor (speciální umělé povrchy) - měkká kolečka (-80A)

b) Outdoor (použití beton/asfalt) - tvrdá kolečka (+80A)

Typické vlastnosti a parametry: bota použita z ledních hokejových bruslí, nýtovaný krátký a obratný rám, odlišná velikost koleček v řadě na jedné brusli (rockering), odlišná tvrdost koleček dle použití, velikost koleček 72 až 80 mm, vždy bez brzdy.

Výhody: obratnost, bytelnost, akcelerace.
Nevýhody: rychlost, komfort, odvětrání.

Velikost koleček: u in-line hokejových nebo freestyleových bruslí se používá tzv. rockering. Jedná se osazení brusle různě velkými kolečky. U in-line hokejových bruslí se nejčastěji používá tzv. Hi-Lo setup, kdy jsou zadní kolečka větší než přední. Tento setup se používá pro přenos váhy do špičky, což zajistí lepší předozadní stabilitu a lepší akceleraci. Druhý používaný způsob je Full rocker, kdy je každé kolečko na brusli jinak veliké a to ve tvaru banánu tak, aby brusle co nejvíce simulovaly pohyb na ledních hokejových bruslích.