Jak si vybrat cyklistické sedlo

Jak vybrat cyklistické sedlo

Sedlo je částí kola, která nejvíce a hlavně nejcitelněji přichází do kontaktu s tělem. Právě proto je třeba věnovat jeho výběru náležitou pozornost, neboť špatně zvolené sedlo nejen výrazně sníží vaše pohodlí při jízdě a pokazí vám cyklistické zážitky, ale může mít i významné negativní dopady na vaše zdraví.
 
Pro základní orientaci v problematice výběru cyklistického sedla vám pomůže tento text, pokud se budete chtít zeptat na další podrobnosti či konzultovat váš výběr, rádi vám posloužíme přímo v naší kamenné prodejně Ski a Bike Radotín. K dispozici je vám i naše testovací centrum, kde je možné vybrané sedla přímo vyzkoušet.
 
Při výběru sedla je třeba zohlednit několik základních kritérií. V první řadě by mělo odpovídat anatomické stavbě vaší pánve, a to správnou šířkou. Dále je třeba vybrat sedlo s ohledem na to, kde jezdíte, zda v terénu, nebo na silnici. Důležitá je také frekvence vašeho ježdění a vzdálenosti, které na kole běžně překonáváte.
 
Vhodné modely sedel najdete v oddělení sedla.

Cyklistické sedlo ve správné šířce

Šířka sedla je velice důležitým atributem, neboť ani nejlepší a nejměkčí sedlo vám nezajistí pohodlí, pokud nebude odpovídat šířce vašich sedacích kostí. Tuto šířku si nechte změřit v cyklistické prodejně speciálním měřákem. Jedná se vlastně o stoličku vybavenou polštářkem s tvarovou pamětí, na který si sednete a vaše sedací kosti vytlačí do polštářku důlky. Podle jejich vzdálenosti lze určit, jakou šířku sedla potřebujete. Sedla se vyrábějí v šířkách 130, 143 a 155 mm, vyloženě rekreační modely najdete i v šířkách 175 a 190 mm. Nejčastější správná šířka sedla pro muže je 143 mm, ženy pak většinou potřebují sedlo o šířce 155 mm. Nenechte se mýlit proporcemi postavy, člověk s mohutnou postavou často potřebuje sedlo široké 130 mm, naopak hubený člověk může mít sedací hrboly daleko od sebe a správná šířka sedla pro něj třeba 150 mm.


 

Silniční a MTB sedla

Správnou šířku sedla již znáte a můžete pokračovat ve výběru. Nyní se zaměřte na terén, kterým jezdíte. Pokud jezdíte na silnici, vybírejte samozřejmě mezi silničními sedly. Tato sedla jsou delší, užší, lehčí a obecně o něco tvrdší, než sedla pro horská či treková kola. Počítá se, že na těchto sedlech budete překonávat delší vzdálenosti a jezdit často a intenzivně.



Pokud jezdíte hlavně v terénu, vyberete si spíše sedlo určené na horské kolo. MTB sedla se od silničních liší zejména odolností proti rázům vznikajícím při přejíždění terénních nerovností a také jsou konstruována pro poněkud odlišný způsob jízdy. Pro all-mountain a sjezdy jsou sedla poněkud širší, měkčí, bytelnější a také těžší.
 
Sedla pro treková a krosová kola jsou obecně širší a měkčí, s vyšší výstelkou, primárně určená pro menší počet ujetých kilometrů a kratší čas strávený v sedle. 

 

 Cyklistické sedlo a četnost ježdění
 

Při výběru sedla se ovšem neřiďte striktně pouze tím, v jakém terénu jezdíte. Mnoho i amatérských závodníků na horských kolech používá silniční sedla pro jejich nižší hmotnost, pokud jezdíte na krosovém kole, ale polykáte denně mnoho kilometrů, určitě se vyplatí pořídit sedlo spíše tvrdší, buď silniční, nebo MTB. Nebojte se větší tvrdosti sedla, zkušenosti ukazují že při časté a dlouho trvající jízdě vznikají větší otlaky zadní části těla paradoxně na měkčích a více polstrovaných sedlech. Rozhodně neplatí, že čím budete mít měkčí sedlo, tím větší bude vaše pohodlí. Měkká sedla se tak hodí spíše pro kratší vyjížďky.
 
Podle četnosti jízd a počtu najetých kilometrů se rozlišují:
 
Rekreační sedla - menší počet km, vzpřímenější pozice jezdce, pohodlné s velkou výstelkou.
 
Sportovní sedla - kompromis mezi rekreačními a závodními sedly, počítá se s větším počtem najetých km,  sedlo je stále hodně pohodlné.
 
Závodní sedla - vše podřízeno výkonu, nízké váze a velkému počtu najetých km, pro rekračního cyklistu méně pohodlné.

 

 Pánská a dámská sedla
 

Dámská sedla se od pánských liší tím, že jsou měkčí, kratší a v zadní části širší a tím lépe přizpůsobená dámským sedacím partiím. Dámská sedla Specialized využívají dámské Body Geometry technologie a mají od pánských modelů odlišný anatomický výřez se zkosenými stranami uprostřed sedla, který slouží k zachování proudění krve do měkkých tkání před sponou stydkou. Dámská sedla jsou samozřejmě nabízena v provedeních pro silniční, horská i treková kola.


 Cyklistika a průtok krve

Výrobci sedel jsou si dobře vědomi faktu, že při sezení na klasickém sedle dochází k omezení průtoku krve do měkkých tkání před sponou stydkou. To je ze zdravotního hlediska velmi riziková záležitost zejména u mužů, neboť dlouhodobější nedokrvování těchto partií a zejména penisu může vést k problémům s erekcí. Nebezpečnost tohoto jevu se skrývá zejména v tom, že cyklista při jízdě omezený průtok krve nijak nepociťuje. U dam je tento problém spojen spíše s nepříjemnými pocity a bolestí měkkých partií před sponou stydkou při a po jízdě, ale také dámy mohou mít zdravotní problémy způsobené nedostatečným průtokem krve do tkání před sponou stydkou.
 
Výrobci sedel se samozřejmě snaží tomuto neblahému jevu zamezit. Nejdále jsou v tomto směru sedla Specialized, která v rámci konceptu Body Geometry svá sedla opatřila anatomickým podélným výřezem ve střední části. Právě těmito místy totiž při sezení na sedle prochází tepny, které zásobují krví inkriminované části těla. Výřez zabraňuje tlaku na tyto tepny a tím také přerušení dodávky krve, což prokázaly testy, které průtok krve do daných partií měří. Dalším pozitivem výřezu je jeho odvětrávací funkce. 

Gelová cyklistická sedla

Některé typy sedel se vyrábějí s gelovou výplní, jejímž účelem je snížit otlaky sedací části těla. Gelová sedla jsou skutečně příjemnější, jejich nevýhodou je mírně vyšší hmotnost. Výrobci často nabízejí stejný typ sedla v provedení s gelem a bez. Příkladem je sedlo Specialized Phenom, které se vyrábí v typech Phenom, Phenom Gel (s gelem) a Phenom Gel Ti (s gelem a titanovými ližinami).

Kostra 

Významnou roli hraje u sedla kostra, respektive materiál, z níž je vyrobena. Nejlepší sedla mají kostru z karbonu, který zaručuje nízkou hmotnost při vysoké tuhosti a částečnou absorpci nárazů. Nižší modely kombinují karbon s plastem, základní modely sedel mají kostry celoplastové. Pro lepší absorpci nárazů jsou někdy boční části sedla měkké, takže pruží, někdy se dají ohnout i rukou.

Potah 

Potah cyklistického sedla bývá vyroben z přírodní či syntetické kůže, firma Specialized používá vlastní materiál, tzv. Micromatrix, který je velice příjemný na omak, připomíná přírodní kůži, ale je vodě odolný. Některá sedla mají potah v exponovaných částech chráněn proti oděru jiným odolným materiálem, například kevlarem.

Ližiny

Také u ližin je velmi důležitý materiál, z něhož jsou vyrobeny. Opět vládne karbon, který je lehký, pevný a dobře pruží. Na pomyslném druhém místě jsou duté titanové ližiny, bronzovou příčku by pak zaujaly plné titanové ližiny a bramborová medaile mezi materiály ližin patří chrom-molybdenu.

 

Integrovaná blikačka a doplňky

Doplňků, jimiž byste mohli dovybavit své sedlo, není mnoho. Jedná se zejména o blikačku, pro kterou může mít sedlo vestavěný klip na ´nacvaknutí´, nebo může být sedlo vybaveno již integrovanou blikačkou.
 
Dalším doplňkem může být návlek s molitanovou výstelkou pro více pohodlí, který příliš nedoporučujeme. Hodí se jen pro kratší vyjížďky a na delším výletě působí přesně opačně, pokud se shrne, může lehce způsobit otlačeniny a příliš vám v komfortu nepomůže.
 
Většina cyklistů si k sedlu ale pořizuje velmi praktické podsedlové brašny na náhradní duši, nářadíčko a eventuálně další věci. Podsedlových brašen je na trhu velké množství a u nás je najdete v oddělení podsedlové brašny.

Před nákupem vyzkoušejte!

I když si před nákupem sedla necháte změřit rozteč sedacích hrbolů a věnujete výběru náležitou péči, může se stát, že vám dané sedlo nebude vyhovovat. S každým sedlem se totiž budete nějakou tu chvíli sžívat, zvykat si na něj, a až poté spolehlivě poznáte, zda je to ono. Proto je dobré před nákupem zvolený typ sedla vyzkoušet. V našem obchodě je možné zapůjčit si sedlo domů a pořádně je otestovat na vlastní kůži. Teprve po tomto testu máte stoprocentní jistotu, že kupujete správně, a že v novém sedle zažijete mnoho příjemných a ničím nerušených chvil.